Priručnik za mobilne omladinske klubove za rodnu ravnopravnost

.

„Mobilni omladinski klub za rodnu ravnopravnost” predstavlja metodološki okvir za sprovođenje mobilnog, rodno osetljivog rada sa mladima na terenu. Uzimajući u obzir da su i organizacije civilnog društva i institucije u Srbiji i na Kosovu* istakle kako je dosezanje ranjivih mladih jedno od najvećih izazova, ovaj model insistira na fleksibilnosti i izlasku u zajednice gde su potrebe mladih najizraženije. Cilj je da se mladima pruži prilika da postanu aktivni nosioci promena u svojim zajednicama kroz rad na razumevanju i prevazilaženju rodnih stereotipa i nejednakosti.

Priručnik objedinjuje teorijska znanja i praktična iskustva, zasnovan je na primerima dobre prakse i služi kao vodič za sprovođenje aktivnosti sa mladima. Teme koje priručnik obuhvata uključuju:

  • Omladinski aktivizam i građansko učešće
  • Životne veštine (meke veštine i osnovna digitalna pismenost)
  • Razumevanje rodnih uloga i preispitivanje tradicionalnih normi
  • Unapređenje rodne ravnopravnosti kroz svakodnevni život i akcije u zajednici

Svrha priručnika je da pruži informacije o radu sa mladima na terenu, rodnoj ravnopravnosti i omladinskom aktivizmu u teoriji i praksi, ali takođe uključuje i detaljne opise mogućih aktivnosti sa mladima u mobilnom omladinskom klubu za ravnopravnost. Aktivnosti su usmerene na meke i digitalne veštine; rodne uloge, rodne norme i pitanja rodne ravnopravnosti, kao i na to kako pokrenuti omladinski aktivizam u najugroženijim područjima. Za svaku aktivnost u priručniku definisani su i konkretni ishodi učenja, čime se obezbeđuje obrazovni i razvojni karakter metodologije. Cilj je stvoriti efekat multiplikacije, gde organizacije na lokalnom nivou mogu primeniti i proširiti ovaj model u svojim zajednicama i dodatno ojačati ulogu civilnog sektora u sistemu socijalne zaštite.

Priručnik je razvijen u okviru projekta “Poke the bubble” koji je finansijski podržan od strane Evropske unije, koja nije učestvovala u njegovoj izradi, te  stavovi izraženi u ovoj publikaciji predstavljaju isključivu odgovornost izdavača i ne predstavljaju zvanični stav EU.

*Reference na Kosovo treba tumačiti u kontekstu Rezolucije 1244 (1999) Saveta bezbednosti UN.